żłobek Centrum Kraków

Wybrać placówkę czy prosić krewnych o opiekę nad dzieckiem? Żłobek Centrum Kraków 

Pamiętaj, że opieka nad noworodkiem to bardzo wymagająca praca. Czy dany krewny podoła zadaniu? Twoja mama może rzeczywiście być chętna, ale starsi rodzice mogą nie pamiętać, ile pracy może wymagać dziecko. Powinieneś także rozważyć, jak ta sytuacja może wpłynąć na twój związek. Czy myślisz, że ty i ten krewny jesteście w stanie przetrwać wszelkie potencjalne konflikty, które mogą się pojawić? Jeśli nie, może nie warto narażać swojego związku poprzez tworzenie potencjalnie niestabilnej sytuacji. Jeśli rozważysz te kwestie i nadal chcesz zachować względną opiekę, od początku jasno określ wynagrodzenie, godziny pracy i obowiązki oraz upewnij się, że masz plan awaryjny na dni, w których Twój opiekun jest chory lub nieobecny.

Opiekunka dziecięca

Opiekunka do dziecka to osoba, która opiekuje się dzieckiem w Twoim domu przez krótki okres czasu i jest opłacana godzinowo. Chociaż często są to uczniowie szkół średnich, studenci, a nawet nauczyciele, którzy chcą zarobić dodatkowe pieniądze, mogą być zainteresowani pracą jako opiekunka do dzieci. Ze względu na ograniczoną dostępność w dni powszednie opiekunki do dzieci są zwykle używane w weekendy lub wieczorami na okazjonalne wieczorne wyjścia.

Jeśli chcesz tylko kogoś, kto uszczęśliwi Twoje dziecko przez kilka godzin, opiekunka jest niedrogim rozwiązaniem.

Opiekunki zwykle nie są przeszkolone w żaden formalny sposób i mogą nie mieć wystarczającego doświadczenia, aby właściwie opiekować się małymi dziećmi solo. Zwykle dobrze radzą sobie z dziećmi w wieku szkolnym, które są dość samowystarczalne. 

Nocna niania

Znana również jako nocna niania (nie mylić z nocną pielęgniarką, która jest ekspertem w opiece nad noworodkami i wspiera nowych rodziców w pierwszych tygodniach życia dziecka), nocna niania to osoba, która zostaje na noc z dzieckiem — często dlatego, że samotny rodzic pracuje w nocy lub jest w podróży służbowej.

W pewnym sensie jest to łatwy występ dla opiekuna, ponieważ dzieciaki i tak będą spać przez większość czasu — chyba że pora snu jest wyzwaniem. Aby to rozwiązanie zakończyło się sukcesem, ustal z wyprzedzeniem procedury i procedury. 

Jeśli pracujesz na nocną zmianę, dobrze jest wiedzieć, że Twoje dziecko jest we własnym łóżku ze wszystkim, czego może potrzebować lub chcieć właśnie tam. Jeśli Twoje dziecko ma trudności z uspokojeniem się w nocy, niespokojnie śpi, ma skłonność do koszmarów lub ma problemy z moczeniem nocnym, może być lepiej z kimś, kogo dziecko jest bardziej zaznajomione, np. z dziadkiem, ciotką lub innym bliskim krewnym lub przyjacielem.