Turystyka i hotelarstwo

Narodowy pomnik i rezerwat Glacier Bay

Narodowy pomnik i rezerwat Glacier Bay znajduje się w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych. To miejsce, w którym spektakularne piękno przyrody nie ma sobie równych. Lodowiec pokrywający zatokę cofa się w szybkim tempie, pozostawiając za sobą spektakularny krajobraz postrzępionych szczytów, lodowcowych dolin i niekończących się widoków na ocean.

Przez kogo został wyznaczony Narodowy pomnik i rezerwat Glacier Bay ?

Położony w północno-zachodnim rogu Alaski, Glacier Bay National Monument and Preserve został wyznaczony przez prezydenta Theodore’a Roosevelta w 1910 roku jako obszar do ochrony. Park oferuje odwiedzającym niesamowite widoki – w tym lodowce i linie brzegowe – a także możliwości uprawiania sportów na świeżym powietrzu, takich jak piesze wycieczki, spływy kajakowe, rafting, wędkarstwo i obserwowanie dzikiej przyrody. Glacier Bay to pomnik narodowy i rezerwat w amerykańskim stanie Alaska, na wybrzeżu Wrangell-St. Park Narodowy i Rezerwat Eliasza. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku ze względu na swoje naturalne kryteria, krajobrazy i cechy geologiczne, w tym liczne lodowce i spektakularne wodospady. Glacier Bay National Monument & Preserve to jeden z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych, który w samym 2016 roku odwiedziło ponad 4 miliony osób. Park obejmuje obszar ponad 10 000 mil kwadratowych (26 000 km²), na który składają się głównie tarasy morskie pozostawione przez cofające się lodowce podczas ostatniej epoki lodowcowej 12 000 lat temu. Park jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, wieloryby i bieliki, a także niektórych roślin, takich jak jałowce i świerki Sitka, których nie ma nigdzie indziej na Ziemi. Służba Parku Narodowego została uznana za Rezerwat, a Pomnik chroni ten obszar przed wpływem człowieka. Lodowce w Parku Narodowym Glacier Bay cofają się, pozostawiając ekosystem, który szybko się zmienia. Zmiana klimatu wpływa na życie morskie, życie roślin i zwierząt. Pomnik i rezerwat narodowy Glacier Bay chroni ten obszar przed wpływem człowieka, wyznaczając go jako rezerwat. Pomnik zabrania również komercyjnego rybołówstwa, wydobycia, wiercenia i pozyskiwania drewna w jego granicach.

Jaki obszar obejmuje Narodowy pomnik i rezerwat Glacier Bay ?

Rezerwat obejmuje obszar 1954 mil kwadratowych i obejmuje ponad 150 lodowców, w tym największy lodowiec na kontynencie północnoamerykańskim, który obejmuje 2250 mil kwadratowych. W parku znajduje się ponad 100 nazwanych jezior. Najczęstszym sposobem dotarcia do pomnika i rezerwatu Glacier Bay jest rejs łodzią lub hydroplanem z Juneau lub Ketchikan.