Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu – leczenie behawioralne

Leki są jednym z narzędzi do zaprzestania lub ograniczenia picia, ale udana długoterminowa rekonwalescencja koncentruje się na zmianie zachowań i oczekiwań osoby wobec alkoholu. Wiele metod leczenia, w tym grupy wzajemnej pomocy, takie jak Anonimowi Alkoholicy (AA), skupia się na zasadach behawioralnych, takich jak wzmacnianie i modelowanie zachowania (na przykład grupy te zapewniają sponsorów, którzy prowadzą uczestników przez program), aby pomóc pacjentom w dokonaniu tych zmian.

Na czym polega taka terapia?

Od połowy lat 80. dostępne stały się terapie, które łączą behawioralne zasady wzmacniania i karania z różnymi technikami terapeutycznymi zaprojektowanymi w celu zachęcania do zmiany zdrowego zachowania. Wiele z tych terapii można zaadaptować do stosowania poza specjalistycznymi ośrodkami leczenia alkoholizmu, takimi jak podstawowa opieka zdrowotna, oddziały ratunkowe, domy kultury i szkoły. Więcej informacji na: https://drogadodomu.info/leczenie-alkoholizmu/.

Terapie behawioralne są szczególnie skuteczne w zachęcaniu do zmiany siebie lub zdolności niektórych osób do samodzielnego rzucenia picia. Podejścia te wykorzystują wyznaczanie celów, samokontrolę picia, analizę sytuacji związanych z piciem i uczenie się alternatywnych umiejętności radzenia sobie. Terapie par i rodzin analizują zachowania związane z piciem i mają na celu poprawę czynników w związku, takich jak poprawa komunikacji, unikanie konfliktów i nauka rozwiązywania problemów, które mogą prowadzić do picia.

Specjalistyczne wsparcie

Opiekunowie mogą oferować te zabiegi nie tylko w różnych warunkach, ale także w różnych dawkach. Na przykład krótkie interwencje umożliwiają lekarzom pomoc pacjentom w identyfikowaniu sytuacji wysokiego ryzyka, w których mogą używać alkoholu, oraz omówienie umiejętności radzenia sobie w takich sytuacjach bez picia. Takie terapie można przeprowadzić w gabinecie lekarskim w godzinę lub krócej. Jedno z badań wykazało, że krótka porada lekarska udzielona podczas dwóch wizyt lekarskich i dwóch telefonów kontrolnych spowodowała zmniejszenie spożycia alkoholu i upijania się przez okres do 4 lat po interwencji.

Przy tak szerokiej gamie dostępnych obecnie podejść naukowcy badają, czy pewne cechy pacjentów pozwalają przewidzieć lepsze reakcje na różne podejścia. Chociaż żadne takie wzorce nie pojawiły się jeszcze z badań, zidentyfikowano podstawowe elementy skutecznych terapii, które mogą okazać się przydatne w pomaganiu opiekunowi w podjęciu decyzji, które leczenie jest najlepsze dla danej osoby.